INVESTIČNÍ PLÁNOVÁNÍ

KDO NEVÍ KAM PLUJE, TOMU NENÍ ŽÁDNÝ VÍTR PŘÍZNIVÝ

Základním stavebním kamenem úspěchu v jakékoliv lidské činnosti, které předchází samotné akci, je plánování. Zvláště pak, pokud jde o dosahování majetkových a investičních cílů. Zapamtujte si slova Tonyho Robbinse, který ve své knize "Money Master The Game" velmi trefně poznamenal: "Lidé přeceňují, co zvládnou za 1 rok a zásadně podceňují, co zvládnou za 10 let". Každý by chtěl samozřejmě dosáhnout úspěchu co nejdříve, avšak především v oblasti financí může být tlak na rychlé výsledky skutečně sebedestruktivní. Rychlé zbohatnutí je sice lákavé, ale prosím zapište si od paměti, že zázračných výnosů u investic obvykle NELZE dosáhnout bez zvýšeného rizika. 

Tou nejčistší formou tak zůstává investiční (či finanční) plánování. Zatímco v zemích s vyspělým finančním systémem je plánování budoucnosti docela obvyklým jevem, například v České republice má dle dostupných údajů pouze 5% lidí vypracován svůj finanční plán. Rozdíl mezi finančním a investičním plánem je ten, že finanční plánování zahrnuje též otázky financování (úvěry, hypotéky) a oblast zajištění skrze pojišťovací produkty, zatímco investiční plán se týká pouze investic a budování majetku. Vždy dbejte toho, aby měl Váš klient kromě investic též řešenou i situaci okolo zajišťění rizik (ve smyslu např. životního pojištění) a to proto, aby jeho budování majetku skrze investice nemohlo být ohroženo nepřízní osudu. 

 

Pro tuto chvíli se ale podívejme na finanční plánování obecně a rozdělme si jej na 4 fáze:

1. STANOVENÍ FINANČNÍCH CÍLŮ

2. VÝBĚR VHODNÉ STRATEGIE

3. TVORBA PORTFOLIA 

4. DISCIPLÍNA

Pojďme si jednotlivé fáze detailněji rozebrat:

Prvním krokem na cestě k cíli je samozřejmě jeho stanovení. Pokud by sportovci na běžecké dráze neměli označenou cílovou čáru, uhnali by se k smrti. Stejné je to v životě, lidé mnohdy spoléhají na určité zažité vzorce chování, podle kterých odhadují své cíle, které se pro ně často mění podle toho, co si mohou nebo nemohou dovolit. Spoléhají na to, že jim osud přinese něco pozitivního a pokud to nevyjde, své finanční cíle uskromní. Člověk, který neřídí svou finanční budoucnost si vystačí s frází "nemohu si to dovolit", člověk který plánuje se naopak ptá "jak si to mohu dovolit?". Drtivou většinu lidí však ani nenapadne stanovení dlouhodobých finančních cílů a zaseknou se u optimalizace měsíčních výdajů (i když už tato věc je krok správným směrem).

Než začneme stanovovat cíle, pojďme si říct, jaké jsou největší chyby dle Tonyho Robbinse:

1. STANOVENÍ FINANČNÍCH CÍLŮ

  • NEEXISTENCE PLÁNU 

  • ODKLÁDÁNÍ ROZHODNUTÍ

  • SPOLÉHÁNÍ NA VYSOKÝ PŘÍJEM

  • STANOVENÍ NEREÁLNÝCH CÍLŮ​ A FRUSTRACE Z NEPLNĚNÍ

Jak tedy správně stanovit své cíle?

Tím nejhorším je žádný plán nemít.

Nikdy není lepší čas na stanovení finančních cílů, než dnes! Nezáleží na věku, rodinném stanu, finanční situaci. Je to jen ve vašich rukou

I velmi bohatí lidé a slavné hvědy jako Michael Jackon, Lady Gaga, 50 cent či Mike Tyson nám dokázali, že mohou zkrachovat. Finanční plán není o výši příjmu, je o dosahování cílů.

Není nic špatného na ambiciózních cílech, nesmí ale být zcela nereálné. K cíli vedou postupné kroky a přehnaná očekávání mohou někdy vést k frustraci.